Seminář č.2 BIM pro investory (s důrazem na liniové stavby a stavby velkých vlastníků).
Dopolední blok: 9,30 – 12,00 hod. v místnosti C215.
Moderuje: Ing. Arch. Petr Vaněk (místopředseda představenstva, Odborná rada pro BIM).
Přednášky:
• Hodnocení současného stav BIM v ČR a v EU. Ing. arch. Petr Vaněk (místopředseda představenstva, Odborná rada pro BIM)
• Koncepce BIM – aktuální stav realizace, přínosy pro veřejné zadavatele. Jaroslav Nechyba (Česká agentura pro standardizaci, ředitel odboru Koncepce BIM)
Stručné shrnutí oblastí, které využívá metody BIM a přehled publikovaných a připravovaných standardů a metodik v rámci vládní koncepce BIM pro podporu veřejného sektoru. Součástí prezentace bude i základní popis strategie zavedení BIM do organizacích veřejného sektoru se zaměřením na města a obce v návaznosti na připravované uložení postupné povinnosti využívat metodu BIM povinně pro nadlimitní zakázky od července 2023.
• Využití BIM pro digitální stavební řízení. Ing. Kateřina Schön (ČAS, projektová manažerka DSS).
Seznámení s konceptem budoucího využití digitálních modelů staveb v otevřeném formátu IFC při digitálním stavebním řízení. Zejména v návaznosti na Datový standard staveb a klasifikační systém CCI.
• Výměnný formát IFC a standardizace Building Smart. Ing. Martin Sirotek, Ing. Jiří Buneš, (PRAGOPROJEKT a.s.)
PRAGOPROJEKT, a.s. přínosy z členství v BSi – rozvoj formátu IFC a stav implementace formátu IFC 4.3 v SW nástrojích. Vazba navržených Datových šablon/elementů pozemních a inženýrských staveb na stávající a navrhované IFC třídy. Datový standard pro pozemní a inženýrské stavby ve vazbě na klasifikační systém stavebnictví CCI. Implementace a rozvoj klasifikačního systému stavebnictví CCI pro potřeby digitalizace stavebnictví. Vazba navrhovaných postupů pro správu informací o stavbách na normy ISO 12006-2 a řadu ISO 81346.
• BIM projekt v kostce – Ing. Vojtěch Ehlich (SUDOP GROUP a.s.)
Prezentace „BIM projekt v kostce“ rozptýlí obavy před startem vašeho pilotního BIM projektu. Posluchač získá náhled na problematiku vedení projektů metodou BIM. Prezentace se věnuje i tomu, jak vhodně zvolit cíle pilotního projektu, aby se podařilo z projektu získat maximum, při realistických očekáváních. Posluchač se dozví, jak projekt jednoznačně zadat, aby se vyhnul sporům. Krizovým milníkem bývá přejímka modelu. Přednáška upozorňuje na hlavní aspekty, které zadavatel nesmí opomenout. Zazní také termíny jako je: CDE, BEP a další. Přednáška tyto pojmy osvětlí a upozorní na důležité detaily. Rádi bychom ukázali, že metoda BIM je užitečná technologie, která mám usnadní a zefektivní (spolu)práci. Základní pohledy na BIM projekt, jak reálně vypadá a co by měl obsahovat.
Přestávka
• Postup digitalizace v dopravní infrastruktuře. Ing. Zbyněk Hořelica, ředitel SFDI
SFDI je Ministerstvem dopravy ČR pověřen zaváděním digitalizace a metody BIM ve stavbách dopravní infrastruktury. V této roli SFDI vydává metodiky a standardizuje prostředí, organizuje workshopy, řídí Výbor pro BIM s účastí investorských organizací rezortu dopravy, zřídil Technický redakční tým a Radu pro BIM, sbírá zkušenosti z pilotních projektů a podporuje vzdělávání a zavádění technických inovací a je promotérem digitalizace již od roku 2017. Systematický přístup k postupné realizaci kroků vedoucích k podpoře využití digitálních metod je nezbytným předpokladem této změny. Prezentace bude popisovat aktuální stav a další plánované kroky SFDI v oblasti digitalizace a BIM v dopravních stavbách. SFDI – Stav zavádění BIM pro dopravní stavby.
• Postup implementace metody BIM v oblasti silničních a dálničních staveb ŘSD ČR. Ing. Josef Šejnoha (vedoucí Odboru strategie, Ředitelství silnic a dálnic České republiky)
Ředitelství silnic a dálnic České republiky (ŘSD ČR) se aktivně zabývá implementací metody BIM již od roku 2017. Tuto metodu je třeba vnímat nejen jako samotnou tvorbu vícerozměrného informačního modelu stavby, ale především jako integrační platformu sdružující různé procesy v rámci celoživotního cyklu stavby. Jedná se tedy v první řadě o digitalizaci interních procesů. Samotnou metodu BIM testuje ŘSD ČR pomocí tzv. Pilotních projektů BIM staveb ŘSD ČR, kdy jsou požadavky na tvorbu informačního modelu stavby součástí zadávacích dokumentací zakázek na projektových prací či realizací staveb. Výstupy i proces tvorby informačního modelu, využívání CDE, aplikace Datového standardu apod. slouží především jako zdroj poznání problematiky i jako vstupy do metodických dokumentů. Současně je proces implementace metody BIM na ŘSD ČR zakotven a řízen „Strategií BIM“, která obsahuje souhrn všech nutných kroků pro úspěšné využívání metody BIM a s tím související rozvoj digitalizace organizace.
• Implementace procesu BIM na stavebních akcích SŽ. Ing. Stanislav Vitásek, Ph.D., Správa železnic, státní organizace, projektový BIM manažer, Odbor strategie.
Přednáška se zaměří na přehled implementačního procesu BIM na stavebních akcích Správy železnic, s.o. (SŽ). Konkrétně na zadávací dokumentaci, klíčové cíle a celkové shrnutí. SŽ má v přípravě a realizaci celou škálu pilotních projektů, které představují jedno z klíčových míst, kde aplikace procesu BIM probíhá. Dalším záměrem přednášky je také představit krátkodobí výhled strategie u SŽ v této problematice.
• Implementace BIM na ŘVC ČR, Hodnocení pilotních projektů ŘVC ČR. Realizace a údržba stavby s využitím BIM modelů. Ing. Jaroslav Tlapa, oddělení realizace ŘVC ČR.
Prezentace z výstavby a údržby staveb pilotních projektů ŘVC ČR. Přístaviště Veselí nad Moravou, Zabezpečení podjezdných výšek na Vltavské vodní cestě.
Odpolední blok: 13,00 – 16,00 hod. v místnosti C215.
BIM technologie nám poskytují široké možnosti pro hodnocení a optimalizaci staveb a objektů. 3D objekty je možné kontrolovat a optimalizovat s využitím výpočetních metod. Hlavním tématem jsou vodohospodářské stavby kde se využívá 3D model pro optimalizaci proudění.
Moderuje: Prof. Ing. Jaroslav Pollert, Ph.D. (Fakulta stavební ČVUT v Praze).
• BIM Live – ukázka využití technologií BIM v rozšířené realitě. Prof. Ing. Jaroslav Pollert, Ph.D. (Optiflow Solutions).
• Kontrola a rozšířené možnosti BIM pomocí scanu budov. Ing. Michal Rosenbaum (ROSmart).
• Využití BIM pro návrh Nové vodní linky. Ing. Petr Kuba (Sweco – Hydroprojekt).
• Využití BIM pro modelování proudění. Ing. Petr Pečený (Techsoft Engineering s.r.o.).
• BIM pohledem veřejného zadavatele v praxi. Ing. Arch. Zdeněk Rudovský Ph.D. (ČVUT).
Využití BIM na projektu nového sídla Nejvyššího kontrolního úřadu. Ing. Tomáš Vávra, Ing.Tomáš Zavřel, Ing. Pavel Mrázek, Porr
Výstavba sídla Nejvyššího kontrolního úřadu. Jedná se o první velkou veřejnou stavební zakázku pro pozemní stavby zadanou v ČR na smluvním základě tzv. „Žluté knihy“ FIDIC (The Yellow Book of FIDIC) a zároveň metodou Design&Build. Současně jde o pilotní veřejný projekt kompletně prováděný metodou BIM.
Využití BIM nejen ve fázi přípravy zakázky, zpracování prováděcí projektové dokumentace, ale i v samotném procesu výstavby.
• Stavba NKÚ s použitím BIM z pohledu investora. Vladimír Bednář (NKÚ).
ISPRS - neboli Society for Photogrammetry and Remote Sensing (https://www.isprs.org/) je mezinárodní společností sdružující odborníky z celého světa, kteří se zabývají fotogrammetrií, dálkovým průzkumem Země a geoprostorovými daty. Společnost byla založena v roce 1910.
Pracovní skupina ISPRS TC V/WG7 Innovative Technologies in Training Civil Engineers and Architects (https://www2.isprs.org/commissions/comm5/wg7/) je zaměřena na podporu globální gramotnosti a pokroku inovací v geoprostorových technologiích, zejména fotogrammetrie, laserového skenování a dálkového průzkumu pro implementaci ve vzdělávacím procesu stavebních inženýrů a architektů prostřednictvím rozvoje multidisciplinárního vzdělávacího obsahu. Pracovní skupina byla založena v roce 2016.
PHEDCS, zapsaný ústav (http://www.phedcs.com/) založili členové skupiny ISPRS TC V/WG7 v roce 2017 pro realizaci konferencí, vzdělávání, školení.
Společnost pro fotogrammetrii a dálkový průzkum SFDP - (www.sfdp.cz) je uskupení českých odborníků, kteří se dnes zabývají obory fotogrammetrie, dálkového průzkumu Země, laserového skenování a geografickými informačními systémy. Společnost byla založena v roce 1930.
BIM (Building Information Modeling nebo Building Information Management) je vytváření a správa dat o budově, stavbě, procesu během celého životního cyklu.
Scopus (www.scopus.com) – je největší citační a abstraktová databáze recenzované literatury: vědeckých časopisů, knih a sborníků. Přináší ucelený přehled o výstupech světového výzkumu v oblasti vědy, techniky, medicíny, společenských věd a uměleckých či humanitních oborů.
PRAGABUILDING spol. s r.o. (www.pragabuilding.cz) - je developerskou společností se zaměřením na projekci a výstavbu rodinných domů. Provádíme pozemkový audit a komplex prací, a to zaměření pozemku, vytyčení vlastnických hranic včetně zápisu do KN. Řeší vše od výběru vhodného pozemku, získání územně plánovací informace, naprojektování konkrétního domu včetně zaměření a umístění na pozemek, vyprojektování sítí, vydání stavebního povolení až po kolaudaci domu.