Seminář č.3 Pilíře pro určení vlastnických vztahů k nemovitým věcem – KN, DTM a vazba na RÚIAN
Seznámení s již fungujícími veřejnými registry a nově zaváděnou DTM, jejich úloha v řízení stavebních aktivit. Seminář účastníkům nabídne aktuální informace o procesu přípravy a realizace digitální technické mapy a informačního systému digitální mapy veřejné správy, o jejich budoucím obsahu i správě dat, tak jak ukládá novela zeměměřického zákona a vyhláška o digitální technické mapě kraje, přijatá v roce 2020. Přednášející se budou věnovat i dnes již tradičnímu základnímu registru územní identifikace adres a nemovitostí, jakož i problematice evidence a zápisu staveb do katastru nemovitostí a otázkám bytového spoluvlastnictví z pohledu současné katastrální praxe. Problematika vlastnictví na komunikacích a ve veřejném prostoru, věcná břemena velkých vlastníků. Domněnka opuštění nemovité věci podle občanského zákoníku a její právní následky ve vazbě na nedostatečně identifikované vlastníky zapsané v katastru.
Zahájení v 14,00 – ukončení v 17,00 hod. v místnosti C206.
Moderuje: Ing. Jaroslav Holý (GRID a.s.).
Přednášky:
Ing. Jiří Formánek (ředitel odboru správy DMVS a RÚIAN, Český úřad zeměměřický a katastrální)
Rozvoj RÚIAN jako registru veřejnoprávních ochran a omezení a budování IS DMVS/DTM z pohledu ČÚZK
ČÚZK usiluje o to, aby prostřednictvím účelových územních prvků zavedl do RÚIAN evidenci údajů o veřejnoprávních omezeních, které mají přímou vazbu na území a jsou reprezentovány územními prvky RÚIAN. Pracujeme na tom, abychom do RÚIAN soustředili a sjednotili informace o ochranách, omezeních a regulacích, což ve výsledku povede ke zjednodušení a zefektivnění přebírání údajů o veřejnoprávních omezeních mezi informačními systémy. Cílem je vybudovat přehledný a transparentní systém pro vlastníky, občany, veřejnou správu i komerční sektor.
Současně se ČÚZK podílí na projektu DTM ČR, kde mu je svěřeno vybudování a správa IS DMVS, centrální komponenty systému, která bude zajišťovat komunikaci mezi vlastníky, správci a provozovateli dopravní a technické infrastruktury a stavebníky na straně jedné a krajskými IS DTM na straně druhé. Součásti IS DMVS bude i registr vlastníků, správců a provozovatelů dopravní a technické infrastruktury, včetně jejich editorů, kteří se budou podílet na aktualizaci údajů krajských DTM. Aktuálně řeší naplnění verifikačního registru DMVS. Popíše referenční údaje o územní identifikaci a adresách, propojení údajů o stavebních objektech v ISÚI a o budovách v KN, zkvalitňování datového fondu a možnost reklamací, rozšiřování datového fondu o účelové územní prvky a RÚIAN jako administrativní zdroj pro Sčítání lidu, domů a bytů v roce 2021.
JUDr. Daniela Šustrová (ředitelka kanceláře ředitele, Katastrální úřad pro hl. m. Prahu)
Katastr nemovitostí aktuálně a v souvislostech (vybraná témata)
Příspěvek bude zaměřen na nejnovější poznatky z problematiky bytového spoluvlastnictví, na problematiku vlastnictví na komunikacích a ve veřejném prostoru, a problematiku věcných břemen velkých oprávněných. Příspěvek bude věnován rovněž domněnce opuštění nemovité věci podle občanského zákoníku a jejím právním následkům ve vazbě na nedostatečně identifikované vlastníky zapsané v katastru.
Ing. Jaroslav Holý (vedoucí skupiny katastru nemovitostí, GRID a.s.).
Stavby v katastru nemovitostí
Budou popsány vedené údaje o stavbách, způsoby zápisu staveb do katastru, přebírání údajů z RÚIAN, poskytování a užívání údajů katastru nemovitostí.
ISPRS - neboli Society for Photogrammetry and Remote Sensing (https://www.isprs.org/) je mezinárodní společností sdružující odborníky z celého světa, kteří se zabývají fotogrammetrií, dálkovým průzkumem Země a geoprostorovými daty. Společnost byla založena v roce 1910.
Pracovní skupina ISPRS TC V/WG7 Innovative Technologies in Training Civil Engineers and Architects (https://www2.isprs.org/commissions/comm5/wg7/) je zaměřena na podporu globální gramotnosti a pokroku inovací v geoprostorových technologiích, zejména fotogrammetrie, laserového skenování a dálkového průzkumu pro implementaci ve vzdělávacím procesu stavebních inženýrů a architektů prostřednictvím rozvoje multidisciplinárního vzdělávacího obsahu. Pracovní skupina byla založena v roce 2016.
PHEDCS, zapsaný ústav (http://www.phedcs.com/) založili členové skupiny ISPRS TC V/WG7 v roce 2017 pro realizaci konferencí, vzdělávání, školení.
Společnost pro fotogrammetrii a dálkový průzkum SFDP - (www.sfdp.cz) je uskupení českých odborníků, kteří se dnes zabývají obory fotogrammetrie, dálkového průzkumu Země, laserového skenování a geografickými informačními systémy. Společnost byla založena v roce 1930.
BIM (Building Information Modeling nebo Building Information Management) je vytváření a správa dat o budově, stavbě, procesu během celého životního cyklu.
Scopus (www.scopus.com) – je největší citační a abstraktová databáze recenzované literatury: vědeckých časopisů, knih a sborníků. Přináší ucelený přehled o výstupech světového výzkumu v oblasti vědy, techniky, medicíny, společenských věd a uměleckých či humanitních oborů.
PRAGABUILDING spol. s r.o. (www.pragabuilding.cz) - je developerskou společností se zaměřením na projekci a výstavbu rodinných domů. Provádíme pozemkový audit a komplex prací, a to zaměření pozemku, vytyčení vlastnických hranic včetně zápisu do KN. Řeší vše od výběru vhodného pozemku, získání územně plánovací informace, naprojektování konkrétního domu včetně zaměření a umístění na pozemek, vyprojektování sítí, vydání stavebního povolení až po kolaudaci domu.